Modne firany do salonu

Salon stanowi nie tylko swoiste miejsce reprezentacyjne naszego mieszkania czy domu, ale przede wszystkim jest pomieszczeniem, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Warto zatem zadbać o jego wystrój, a nic tak nie buduje atmosfery miejsca jak detale. Choć jeszcze dekadę temu królowały żaluzje, a firanki kojarzono głównie z mieszkaniami naszych babć, już od kilku lat obserwuje się powrót do tradycyjnych zasłon i firany właśnie. Jak dobrać odpowiednie? Na co warto zwrócić uwagę?

Zadbaj o oświetlenie!

Przede wszystkim wybór akcesorium, jakim są firanki, nie powinien być przypadkowy. Zdecydowanie się na konkretny produkt nie powinien być podyktowany wyłącznie dopasowaniem ich do stylu oraz kolorystyki pomieszczenia, ale i do jego położenia. Modne firany do salonu (nowa przestrzeń) powinny nie tylko spełniać funkcję estetyczną, ale i praktyczną.

W przypadku salonów z oknami wychodzącymi na północ, zachód lub północny-zachód, salonów położonych na parterze lub znajdujących się w pobliżu innych budynków, a więc takich narażonych na niedoświetlenie poleca się przede wszystkim zasłony i firanki jasne (najlepiej białe!), półtransparentne lub koronkowe. Ważne jest bowiem, aby przepuszczały one tak dużo światła słonecznego, jak to możliwe.

Z kolei w przypadku salonów z oknami wychodzącymi na południe, wschód lub południowy-wschód, położonych wysoko, z dobrym dostępem do naturalnego doświetlenia można, choć naturalnie nie trzeba, pozwolić sobie na firanki cięższe, ciemniejsze, o mniejszej transparentności. Firany grubsze, w barwach ciemniejszych (a więc pochłaniających światło) mogą się doskonale sprawdzić w regulacji temperatury w pomieszczeniu (szczególnie latem!) ale i we wykreowaniu przyjemnej, kojącej atmosfery w salonie.

 

Spójność stylów i kolorów:

Po rozważeniu specyfiki danego salonu oraz naszych potrzeby dotyczących jego naświetlenia, należy się zająć aspektem estetycznym, aby firany były modnym, satysfakcjonującym, ładnym elementem wystroju. W pierwszej kolejności należy zdefiniować styl, w którym utrzymane jest pomieszczenie. Wystrój powinien być spójny, choć niekiedy również gustowne przełamania się sprawdzają. W zależności od tego czy salon jest minimalistyczny, w stylu boho, vintage, glamour czy basic, powinno się dobrać konkretne rodzaje firanek.

Warto używać zarówno barw takich samych, jak te, już użyte w pomieszczeniu, ale i kolorów przystających bądź dopełniających.

  • boho oraz vintage w stylu lat 70 – tutaj doskonale sprawdzają się umiarkowanie ozdobne, koronkowe firany w kolorze białym, mile widziana jest klasyka, np. w postaci haftu richelieu
  • vintage w stylu secesyjnym – ten styl idealnie dopełniają zarówno firanki bardzo ozdobne, jak i tylko wykończone jednym detalem (np. falbanką ze złotej bądź kolorowej nici), kolor dobieramy w zależności od stopnia naświetlenia i kolorystyki pomieszczenia
  • glamour – tutaj można sobie pozwolić na wiele: odważne wzory, intensywne barwy. Nie trzeba rezygnować z koloru, jeżeli salon jest ciemny, wówczas wystarczy postawić na półtransparentne tkaniny
  • minimalizm oraz basic – fajny akcent salonowi utrzymanemu w tym stylu nadadzą długie firany w kolorze niekoniecznie białym, można postawić na mocny akcent kolorystyczny, który ożywi wnętrze