Jak wybrać odpowiednie firany do pokoju?

Firany to niepozorny, ale diabelnie istotny element dekoracji każdego pokoju. Na pierwszy rzut oka ich rodzaj i wygląd mogą wydawać się mało znaczące, ale tak naprawdę odpowiednio dobrane zasłony spinają całą kompozycję w zgrabną całość. Odpowiednio dobrana firanka powinna sprawiać, aby pomieszczenie wydawało się wykończone i spójne. Choć firany nie są tym aspektem pokoju, na który od razu zwracamy uwagę, to nawet niewprawione oko zauważy, jeśli nie będą one pasować do reszty pomieszczenia. Dlatego warto zadbać o to, by zasłony dobrze komponowały się z resztą pokoju. Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze w momencie projektowania wnętrza. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać odpowiednio firany do pokoju.

Jaki rodzaj firany wybrać pod kątem wpadającego światła?

Zasadniczym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, to po co nam właściwie firana? Jeśli ma ona spełniać jedynie rolę dekoracyjną, a dekorowane wnętrze nie jest zbyt naświetlone, to prawdopodobnie lepiej będzie zdecydować się na firanki z rzadszego materiału, który wpuści do pokoju więcej światła. Kwestia ta jest elementarna w przypadku pokoi dziennych, ponieważ to w nich zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Modne firany do salonu dostępne m.in. w nietylkofiranki.pl powinny współgrać z ogólnym stylem i warunkami pomieszczenia. Warto zastanowić się, czy aktualna ilość światła, wpadającego do pokoju, nam pasuje. Jeśli tak, to najprawdopodobniej nie ma potrzeby “ściemniania” przestrzeni gęstymi firanami. Z drugiej strony jeśli zależy nam na ograniczeniu światła lub zachowaniu prywatności przed sąsiadami, to wtedy warto zainteresować się zasłonami z grubszych materiałów, np. z żakardu lub satyny. 

Jak dobrać kolor firany?

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia koloru firany bądź zasłony. Oczywiście najważniejsze jest, by kolor firan nie gryzł się z innymi barwami w pomieszczeniu. Do białych ścian świetnie nadadzą się wzorzyste firany, które delikatnie zdynamizują wystrój. Natomiast w przypadku ścian o bardziej wyrazistym kolorze lepiej jest wybrać gładkie, stonowane zasłony. 

Jak dobrać długość zasłony?

Mogłoby się wydawać, że to kwestia oczywista, ale nic bardziej mylnego. Nie wystarczy bowiem, żeby zasłony lub firany zasłaniały okno. Ich długość powinna być dostosowana przede wszystkim do pomieszczenia. Nie należy wybierać długich zasłon do niewielkich pokoi, gdyż optycznie zmniejszą one przestrzeń. Z drugiej strony w przypadku przestronnych pomieszczeń szkoda byłoby nie zastosować zjawiskowych, długich firan, które nadałyby szyku i elegancji tego typu pokojowi.